כולנו מודאגים וחוששים מהימים הראשונים של ההסתגלות לגן, זה טבעי. לא קל לנו כהורים לשים את הילד בגן ולצאת לעבודה כשהילד נשאר בידיים של מישהו אחר.

אין לי ספק כי כל אחת ואחד מאיתנו  מוצף במחשבות …כגון:

האם יתייחסו אליו כראוי?  האם יראו אותו? יקשיבו לו? יענו על הצרכים שלו?  איך יספיקו להתייחס אליו כשיש עוד הרבה ילדים בקבוצה?  ואם הוא יבכה – ייגשו אליו? יעזרו לו ?

בזמן הסתגלות לגן, מה יעזור לכם ההורים לדעת ולקחת בחשבון:

ילדים מתפתחים במסגרות חינוכיות, הם רוכשים מיומנויות חשובות לחיים שתורמות לגדילה ולהתפתחות שלהם. הם רוכשים מיומנויות חברתיות, עצמאות, מוטוריקה גסה ועדינה, למידה מכל מיני סוגים, העשרה….

אם תבינו כי את כל זה הוא מקבל בגן, תבינו כי הצעד שהחלטתם להכניס אותו לגן הוא צעד נבון. והתקופה של ההסתגלות עוד תעבור ותחלוף והוא ירוץ בשמחה לגן. אז קצת סבלנות.

והנה כמה רעיונות שחשוב שתיישמו ושיקלו עליכם ההורים בתקופת ההסתגלות לגן:

1. הכנה מוקדמת – ביקור בגן. פגישת היכרות עם הצוות והגן.

אם אפשרי, דאגו לבקר בגן לפני ה-1 בספטמבר.

יש משפט חכם שאומר : “הביטחון מתחיל כשהספק נגמר”.

כלומר, ככל שהילד  יחוש יותר מהר בטוח בגן , כך ייגמר הבכי יותר מהר.

דאגו לכך כי הוא יחוש בטוח בגן.

2. חשוב שתיקחו בחשבון כי תקופת ההסתגלות לגן היא תקופה מעייפת, תקופה שגוזלת מהילד הרבה מאד אנרגיות.

יש הרבה ילדים שכאשר הם יגיעו הביתה לאחר הגן הם יהיו עייפים מרוב המאמץ שהשקיעו בגן. על כן הקשיבו לצורך של הילד ופעלו לפי זה.

חשוב לדעת ולהבין שבתקופת ההסתגלות ייתכן מאד והילד יצמד אליכם אחר הצהרים. הורים רבים מדווחים בתקופה זו שהילד ממש “נדבק” אליהם. וחשוב לי שתדעו כי זו התנהגות מוכרת. הוא פשוט “מטעין” זמן הורה, מתחזק, מתמלא… כי הוא יודע שזמן ההסתגלות בגן גוזל ממנו הרבה מאד אנרגיות.

3. פנו את הימים הראשונים בעבודה והיו פנויים לתהליך ההסתגלות בקצב שמתאים לילד שלכם.

יש ילדים שקצב ההסתגלות שלהם מהיר יותר, ויש ילדים שזקוקים לזמן ארוך יותר. אם הגננת מבקשת שתגיעו לקחת את הילד בשעות מוקדמות יותר ולא בסוף היום, הקשיבו לה.  היא יודעת מה היכולת של כל ילד. אם לילד שלכם יש קושי בהסתגלות, דאגו לפנות להסתגלות שלו זמן.  לכו עם הקצב שלו, דאגו שיירכש את הביטחון גם אם זה ייקח עוד כמה ימים.

חכו בסבלנות…זה ישתלם.

4. הימנעו מלהעניק לנושא הזה תשומת לב מרובה מדי – זה עלול להסגיר את הלחץ בו אתם נמצאים ולהשפיע לרעה על הילד. כמו כן הוא יכול “לנצל” את העניין להשגת תשומת לב ו”פיצויים”. ואתם תמצאו את עצמכם במסע קניות כל יום מחדש כי הבטחתם לילד להביא לו מתנה בסוף היום.
(מסר בעייתי בפני עצמו, אנחנו לא אמורים “לקנות” את הילדים שלנו).

5. אם הילד עצוב ואומר שהוא לא רוצה ללכת לגן ומנסה לפרוט על “נימי הנפש” שלכם (ואתם יודעים שהילד נמצא בגן טוב, צוות טוב ומבינים כי התגובה הזו נובעת מקושי הסתגלותי) היו אמפתיים לקושי שלו.

“אני מבינה שאתה מרגיש שקשה לך, אני מבינה שאתה עצוב ולא רוצה ללכת מחר לגן… זה באמת לא קל להגיע לגן חדש שעדיין לא מכירים את החברים ואת הגננות…. אבל אני יודעת שאתה מסוגל להתמודד עם זה. אתה תכיר לאט לאט חברים, ותכיר את הגננות….”

חשוב להעביר לילד מסר של מסוגלות, אנחנו סומכים עליך שתצליח. אתה מסוגל, אתה יכול. זה המסר הסמוי שצריך להיות מועבר לילד.

הורה שידאג ויחשוש ויעביר מסרים של חשש ודאגה, סביר להניח שההסתגלות של הילד שלו תארך כי הילד יחוש את הפחד והחשש של ההורים שלו.
אל תתנו לו למצוא נקודת “תורפה” אצלכם אחרת הוא ימשיך ויישאר בקושי. (מדוע הוא יישאר שם? כי יש רווח, תשומת הלב שלכם).

ברגע שהוא יתקל בנחישות שלכם, במסר שאתם סומכים עליו – תהייה תזוזה לכיוון של הסתגלות, היו נחושים.

6. מומלץ להתחיל לדבר עם הילד על סדר היום.

איך עושים את זה?

בסוף היום,  לפני שהולכים לישון , אחרי סיפור הלילה נערוך שיחה קצרה ונתזכר אותו מה יהיה סדר היום מחר.

לדוגמא : “מחר בבוקר כשתקום, נתלבש ונלך לגן, אחרי שהגן יסתיים, אני אגיע לקחת אותך ונלך ל….”

מה אני יוצרת בשיחה הזאת?

מסגרת. הילד יודע כל ערב, מה מצפה לו מחר. זה מקנה לו ביטחון ורוגע. הוא יודע למה לצפות.

כמה טיפים להפרדות בגן עצמו :

7. בבקשה אל תכנסו עם הילד על הידיים. (אלא אם כן הוא תינוק ולא יודע עדיין ללכת).

מדוע?

הרבה יותר קל לעשות תהליך פרידה כאשר מהיד שלך הוא עובר ליד המטפלת. מאשר כשהוא על הידיים שלך, צמוד לחזה שלך, ללב שלך וצריך “להיקרע” ממך ולעבור לאדם אחר. חשים את ההבדל?  הוא ממש משמעותי.

 

8. בידקו מי מביניכם, יהיה לו קל יותר לערוך את תהליך הפרידה בגן. בדרך כלל בכל זוג יש הורה אחד שרגיש יותר ואחד “חזק” יותר. ממליצה לשלוח את הילד לגן עם ההורה שקל לו יותר מבחינה נפשית – רגשית לתהליך הפרידה.

הורה שקשה לו , יעביר את המסר הזה לילד שלו, מבלי שהוא ישים לב. משהו בשפת הגוף שלו, ישדר את החשש. הילד שלכם בעל החיישנים האינטליגנטיים יקלוט את המסר והחשש יעבור גם אליו. מה שישפיע על תהליך הפרידה בגן. על כן, שילחו למשימה הזו את ההורה “החזק” יותר.

9. ערכו טקס פרידה קבוע וקצר

לאחר יום-יומיים של ההסתגלות בגן (תלוי בגיל הילד, ותהליך ההסתגלות שמקובל בגן שלכם) דאגו להיכנס לשגרה של טקס היפרדות קבוע.

היכנסו יחד, תלו את התיק, היפרדו בחיבוק ארוך (אפשר לספור יחד עד 10) , נשיקה וזהו. אימרו לו מילים קבועות : “עכשיו אני הולכת, אחזור לקחת אותך בצהרים שתקום מהשינה. אני אוהבת אותך” נשיקה נוספת והיפרדו.

בצעו את הטקס הזה באופן קבוע,  אותו טקס כל יום.  גם אם הוא יבכה…

(המטפלת/הגננת ייגשו מייד לאסוף אותו ולהרגיע אותו, ואתם יכולים לבקש מהגננת שתסמס לכם כאשר הבכי נגמר).

אל תחזרו חזרה לגן בגלל בכי. כיוון שהמסר שאתם מעבירים לו זה ששווה לו להמשיך לבכות, כיוון שזה מה שיחזיר את אמא. ואנחנו מעכבים את היכולת שלו להתגבר.

10. בבקשה, לעולם אל תעלמו לילד. כבר נתקלתי בעבר במצבים בהם ההורים ראו שהילד הפסיק לבכות ואז הרגישו נוח ללכת. ואז מה שקרה, שכשהילד חיפש אותם (כי הם לא אמרו לו שהם הלכו) הוא לא מצא אותם. ואז הילד לומד לא לבטוח בהורה הזה. הילד לומד שאי אפשר לסמוך על הורה שכזה שנעלם לו. ולמחרת הוא לא יזוז מהרגל שלו ויהיה צמוד אליו כדי שלא יעלם לו שוב.

11. בבקשה אל תביאו ממתקים או/ו מתנות/פרסים בסוף היום.

הילד עושה את תפקידו הילדי. אין סיבה “לקנות” אותו ו”לשחד” אותו בפרסים.

זה מה שמצופה ממנו, כפי שממכם מצופה להתנהג כמו הורה וגם אתם לא מקבלים פרס על כך שאתם הורים. אתם לא צריכים “לפצות” אותו בפרס. הפיצוי הטוב ביותר זה שאמא/אבא הגיעו לאסוף אותו מהגן. אז חבקו ונשקו ותתגאו ביכולת שלו ותחזקו את הבגרות והעצמאות שלו. אילו הפרסים הטובים והמעצימים ביותר !!!

זו תקופת מעבר – והוא לומד להתמודד עם החיים, זו התנסות חשובה עבורו. זו למידה חשובה עבורו.

האם על כל דבר שלומדים מקבלים מתנה? כל יום? ממש לא.

היו גאים בו על המיומנות שהוא רוכש, היו גאים בו על המאמץ, על התהליך. שקפו לו שאתם רואים את המאמץ שלו. זו המתנה הטובה ביותר שהוא יכול לקבל. מסר מההורים שלו שרואים אותו ואת המאמץ שלו.

אסיים בשיר מקסים ושאלה בסופו:

” אני בכלל לא פוחד מהיום הראשון בגן 

זו אמא שלי שלא ישנה בלילה לפני –

מפני ש-

היא לא מכירה את הגננת

ודואגת.

אני חושב שאמא קצת מקנאה

ולא מבינה איך –

אני מסכים להישאר גם עם אחרים

ולא רק איתה.

היא מחזיקה לי את היד חזק חזק

מחייכת אל הגננת, שואלת, ורועדת :

“זה בסדר? זה בסדר?

אני יכולה ללכת?”

“תיכף אשוב” היא מבטיחה

“אקנה לך שוקולד וסוכריה,

רק אל תבכה”.

וכשאני שומע את זה, אני קצת בוכה.

שיהיה….”

(אסתר אטלס)

 

שיר חמוד, נכון?

אבל האמת שיש פה כמה וכמה טעויות של האמא… (אחרי שקראתם את המאמר , כנראה גיליתם לבד את הטעויות שהאמא בשיר עשתה …)

גילתם?

הנה הפתרון :

 • אמא מחזיקה לי את היד חזק חזק – מעבירה מסר ללא ידיעתה של החשש שלה …מה שישפיע לבטח על ההסתגלות לגן של הילד.
 • הקול שלה רועד – חשוב לשדר לילד ביטחון ויציבות.
 • היא אומרת לילד : תיכף אשוב. זו תשובה לא נכונה בעיניי כיוון שהיא לא אמיתית. מה זה תיכף? לילד אין מושג של זמן… לכן אימרו לו מתי אתם חוזרים. אתם יכולים לומר שעה מדוייקת (בזמן הסתגלות: הוא לא מבין מה זה שעה 11 אבל הוא יידע שכאשר תגיע השעה 11 אמא תגיע. והוא יברר מדי פעם אם כבר 11 ….וידע שכאשר תגיע השעה הזאת – אמא מגיעה. בימים רגילים – אימרו : כאשר תקום מהשינה , אני אגיע).
 • אמא מבטיחה לקנות ממתקים. אז מעבר לכך שממתקים הם לא מזון בריא. אמרנו שאנחנו לא “קונים” את הילדים שלנו. זה מעביר להם מסר כאילו מה שהם עושים זה משהו שצריך לפצות אותם עליו.

לא !!! זה התפקיד שלהם. כמו שאמא הולכת לעבודה וזה תפקידה, התפקיד של הילד ללכת לגן וזה לא מצריך שום פיצוי.

 • “רק אל תבכה” משפט שאני ממליצה להימנע ממנו. מותר לילד לבכות. אם הוא עצוב, אם קשה לו מותר לו לבכות. הורה ש”קונה” ילד רק כדי שלא יבכה- לא מחנך בראייה לטווח ארוך. אלא מתנהל ממקום של כיבוי שריפות. והמחיר על כך יגיע בהקדם.

אני מאחלת לכולכם (להורים ולילדים), הסתגלות מוצלחת ומהירה.

בברכה

יעל שוורץ

הלוחשת לגננות ולהורים

 

יעל שוורץ, יועצת חינוכית (M.A)

*כותבת המאמר, יועצת חינוכית (קרוב ל-30 שנה) מלווה , מייעצת ומדריכה צוותים חינוכיים בגני הילדים . מדריכת הורים קבוצתית ופרטנית.  מעבירה הרצאות והשתלמויות בנושאי חינוך לצוותים חינוכיים ולהורים בגנים.

דף פייסבוק מקצועי : הלוחשת לגננות ולהורים

אתר : www.yaelschwartz.com

נייד : 0543455683

מייל : schwartzyael67@gmail.com

 

הורים יקרים, קבלו הזדמנות לפרגן ולהשפיע!

ממש לפני שילדכם עובר לגן חדש, או לחילופין מתחיל שנה נוספת באותו גן, אנחנו מזמינים אתכם לשתף חוות דעת על גן הילד של ילדיכם מהשנה החולפת באתר בדרך לגן.

שתפו חוות דעת 

 

 

 

כותבת המאמר, יועצת חינוכית (קרוב ל-30 שנה) מלווה , מייעצת ומדריכה צוותים חינוכיים בגני הילדים . מדריכת הורים קבוצתית ופרטנית.  מעבירה הרצאות והשתלמויות בנושאי חינוך לצוותים חינוכיים ולהורים בגנים.

1,660 תגובות

 1. Thank you for your own labor on this website. My daughter takes pleasure in working on investigations and it is easy to understand why. My partner and i learn all of the dynamic form you provide powerful strategies on this website and as well as cause contribution from people on the article so our favorite simple princess is studying so much. Take advantage of the rest of the new year. You’re the one doing a dazzling job.

 2. Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 3. Nice blog here! Also your website loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 4. I intended to draft you that bit of observation to help say thanks as before on the great opinions you have shown on this page. It’s quite wonderfully open-handed with people like you to present freely just what some people could have sold as an e book in making some cash for themselves, even more so considering that you could possibly have done it if you ever decided. Those techniques additionally worked as the great way to be sure that other people have the same eagerness just like mine to understand many more in regard to this issue. I’m certain there are numerous more pleasurable times ahead for those who looked over your blog post.

 5. Thanks for sharing superb informations. Your site is very cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched all over the place and just couldn’t come across. What a perfect web site.

 6. Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I’ve settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 7. Hey there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!

 8. Good way of explaining, and good piece of writing to obtain information concerning my presentation subject, which i am going to deliver in university.

 9. My brother recommended I may like this website. He used to be totally right. This post actually made my day. You can not believe just how so much time I had spent for this information! Thanks!

 10. You’ll find some exciting points in time in this write-up but I do not know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion till I look into it further. Great write-up , thanks and we want much more.

 11. Thank you for some other informative site. The place else may just I get that kind of info written in such a perfect manner? I have a undertaking that I’m just now running on, and I’ve been on the glance out for such info.

 12. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Many thanks

 13. [url=http://viagraefft.online/]canadian generic viagra 100mg[/url] [url=http://buymodafinilotc.online/]modafinil without prescription[/url] [url=http://viagrahere.online/]cheap viagra for sale online[/url] [url=http://painkillersotc.online/]baclofen 10 mg discount[/url] [url=http://cialisxmed.online/]cialis for sale over the counter[/url]

 14. [url=http://viagrasli.online/]viagra generic price in india[/url] [url=http://cialisviagrapills.online/]buy viagra online cheap india[/url] [url=http://metforminmedication.online/]metformin cost canada[/url] [url=http://metformingl.online/]cost of metformin 1000 mg[/url] [url=http://viagravtb.online/]cost viagra 100mg[/url]

 15. [url=https://cialishpt.online/]buy cialis 100mg[/url] [url=https://genericviagranow.online/]cheap viagra usa[/url] [url=https://viagracialisgeneric.online/]canadian viagra 100mg[/url] [url=https://fnnpharm.online/]buy fincar[/url] [url=https://buycialiswithnorx.online/]cialis 5mg generic[/url]

 16. [url=https://dupills.online/]can you buy stromectol over the counter[/url] [url=https://cialisdnp.online/]best price generic cialis 20 mg[/url]

 17. [url=http://buytadalafiloverthecounter.com/]tadalafil 5mg tablets india[/url] [url=http://hydroxychloquinenova.com/]hydroxychloroquine sulfate oval pill[/url] [url=http://dxcialis.com/]generic cialis professional[/url] [url=http://buysildenafilpillsonline.com/]sildenafil 25 mg[/url] [url=http://ihealthblue.com/]valtrex gel[/url]

 18. [url=http://fnnpharm.online/]fincar for sale[/url] [url=http://buyviagrawithoutrx.online/]viagra 6800mg[/url] [url=http://rxmstore.online/]plaquenil 400mg[/url] [url=http://viagrango.online/]can you safely buy viagra online[/url] [url=http://lyricamedication.online/]price of lyrica 100 mg[/url] [url=http://wbpills.online/]how to buy modafinil in australia[/url] [url=http://urviagra.online/]viagra over the counter in us[/url] [url=http://viagracialispharm.online/]cheap cialis professional[/url]

 19. [url=https://viagracialistabs.online/]711 viagra pills[/url] [url=https://viagra7.online/]generic viagra canada paypal[/url] [url=https://genericviagraotc.online/]best site to buy viagra online[/url]

 20. [url=https://wbpills.online/]buy modafinil online australia[/url] [url=https://reliabletabs.online/]hydroxychloroquine 700[/url] [url=https://onnpharmacy.online/]mail order pharmacy no prescription[/url] [url=https://viagrafh.online/]viagra pharmacy australia[/url] [url=https://ivermectin365.online/]ivermectin buy[/url] [url=https://aolpharmacy.online/]canadian pharmacy service[/url] [url=https://tadalafilmedx.online/]tadalafil soft tablets 20mg[/url] [url=https://genericbrandbuy.online/]cost of furosemide[/url]

 21. [url=https://cialisjpill.online/]order cialis online canada[/url] [url=https://cialismf.online/]buy generic cialis online safely[/url] [url=https://viagra2x.online/]viagra tablet price in india[/url] [url=https://axviagra.online/]generic viagra sildenafil[/url] [url=https://buydmeds.online/]ivermectin coronavirus[/url] [url=https://monoviagra.online/]best price for viagra 100 mg[/url] [url=https://tadalafilxl.online/]tadalafil 40 mg online[/url] [url=https://finasteridepill.online/]cheap finasteride[/url]

 22. [url=https://cialislh.online/]cialis prescription[/url] [url=https://inthealthsup.online/]ivermectin buy online[/url] [url=https://viagraops.online/]find viagra[/url] [url=https://agcialis.online/]cialis price europe[/url] [url=https://sildenafildiscount.online/]sildenafil daily[/url] [url=https://sildenafilforce.online/]generic sildenafil coupon[/url] [url=https://sildenafilstab.online/]how much is sildenafil 50 mg[/url]

 23. [url=http://viagrax10.online/]how much is the viagra pill[/url] [url=http://ddcialis.online/]cialis 5 mg daily[/url] [url=http://tadalafilpak.online/]price comparison tadalafil[/url] [url=http://viagraht.online/]viagra online purchase[/url] [url=http://prednisonepharm.online/]prednisone 50 mg for sale[/url] [url=http://xmlpharm.online/]inderal 20 mg tab[/url]

 24. [url=http://bestpillsonly.online/]malegra dxt 130 mg[/url] [url=http://malegramed.online/]buy malegra 200 mg[/url] [url=http://fnnpharm.online/]fincar 5mg price in india[/url] [url=http://ntviagra.online/]buy generic viagra 25mg[/url] [url=http://xcialisgeneric.online/]where can i buy cialis online[/url]

 25. [url=https://kamagrabuyonline.online/]kamagra 50 mg gel[/url] [url=https://silagraed.online/]silagra 100 mg sale[/url] [url=https://cialissex.online/]discount cialis generic[/url] [url=https://viagramao.online/]generic viagra quick delivery[/url] [url=https://shopfmed.online/]ivermectin pills[/url] [url=https://civpharmacy.online/]low cost online pharmacy[/url]

 26. [url=http://bestsildenafilcitrate.com/]sildenafil citrate 100mg pills[/url] [url=http://hydroxychloroquineonlinepharmacy.com/]plaquenil eye exam[/url] [url=http://wowviagra.com/]viagra 50mg[/url] [url=http://onlinepharmacyseven.com/]no rx pharmacy[/url] [url=http://sildenafilcitrated.com/]viagra best buy india[/url] [url=http://buyivermectindrug.com/]ivermectin 1[/url] [url=http://viagragenerictablet.com/]viagra online australia[/url] [url=http://agenericcialis.com/]tadalafil best[/url] [url=http://tadalafilc.com/]cheap tadalafil online[/url] [url=http://cialisado.com/]cheap buy cialis[/url]